Odchudzanie

Odchudzanie w czasie karmienia piersią. 4 ważne fakty

Podobno nie ma nic skuteczniejszego na zrzucenie ciążowych kilogramów, niż karmienie piersią. Ale Twój brzuch jakoś nie znika. Niektóre kobiety twierdzą nawet, że karmiąc piersią, tyją. Ile jest więc prawdy w stwierdzeniu, że odchudzanie w czasie karmienia piersią jest proste?

1. Karmienie piersią nie odchudza

Pretensje do świata, że karmienie piersią „nie działa” bierze się z braku zrozumienia procesu chudnięcia. Masz szansę na utratę kilogramów wyłącznie wtedy, gdy nie pokrywasz swojego zapotrzebowania energetycznego. Czyli gdy jesz mniej kalorii, niż potrzebuje Twój organizm.

Odchudza nie karmienie piersią, a deficyt kaloryczny. Pytanie więc w jakim stopniu pokrywasz swoje zapotrzebowanie na energię. Gdy jesz więcej, niż spalasz – przytyjesz. Niezależnie od tego czy karmisz piersią, czy nie.

Karmienie piersią nie jest więc magiczną pigułką, dzięki której znikają fałdki na brzuchu. Może natomiast pomóc w odchudzaniu, bo laktacja to naprawdę energochłonna robota.

2. Produkcja mleka spala kalorie

Karmienie piersią sprawia, że dużo łatwiej o wspomniany wyżej deficyt kaloryczny. Wytworzenie 750 ml mleka kosztuje Cię ok. 500 kcal [1]. W innych warunkach trzeba się nieźle napocić, by tyle spalić. Tymczasem Ty „tylko” siedzisz na kanapie.

Oznacza to, że karmienie piersią zwiększa Twoje dzienne zapotrzebowanie na energię. Im więcej kalorii spalasz – tym więcej potrzebujesz.

3. Dobór kaloryczności nie jest prosty

O ile więcej powinnaś jeść w czasie karmienia piersią? Instytut Żywności i Żywienia mówi o dodatkowych 500 kcal do 6 miesiąca życia dziecka i 400 kcal do ukończenia 1 roku. To więcej, niż w 3 trymestrze ciąży [5]! Te wartości zakładają, że część energii potrzebna do produkcji mleka pobierana jest z Twojej tkanki tłuszczowej. Czyli masa ciała powinna spadać bez uwzględniania redukcji.

Nie możemy jednak oczekiwać, że produkcja mleka będzie kosztować każdą z nas tyle samo. Dlatego WHO sugeruje, by kobiety zwiększyły kaloryczność diety o 10 lub 20% – w zależności od tego, czy aktywność fizyczna jest niska lub co najmniej średnia [1]. Sprawa nadal nie jest prosta, bo ilość spalanych kalorii nie będzie zawsze taka sama. Dzieje się tak, ponieważ w czasie mlecznej drogi zmienia się kaloryczność i ilość mleka [2].

Nie da się więc w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie Ile powinnam jeść, żeby schudnąć, gdy karmię? No, chyba, że wiesz ile wyprodukowałaś dziś mleka (i jak tłustego!).

Odchudzanie w czasie karmienia piersią wymaga więc uważnej obserwacji! Zwracaj uwagę jak się czujesz, czy nie jesteś głodna lub osłabiona. A przede wszystkim – czy Twojemu dziecku nie brakuje pokarmu.

4. Odchudzanie w czasie karmienia piersią nie zawsze jest bezpieczne

Nie odchudzaj się przed stabilizacją laktacji, czyli nie wcześniej, niż 6-8 tygodni po porodzie. Uważa się, że po tym okresie można przejść na redukcję nawet 500 kcal [3]. Zbyt niska kaloryczność diety może jednak zahamować laktację [2].

Jedzenie mniej niż 1800 kcal dziennie powoduje zmniejszenie ilości produkowanego mleka [4].

Zacznij więc ostrożnie i obserwuj siebie oraz dziecko. Utrata masy ciała nie powinna być gwałtowna [2]. O tym dlaczego warto dać sobie czas na odchudzanie przeczytasz tutaj.

Warto, żebyś wiedziała, że odchudzanie w czasie karmienia piersią zmniejsza właściwości odpornościowe Twojego mleka [2].

A co poza badaniami?

Jesteśmy różne. Niektóre dziewczyny w 30 tygodniu zapominają, że są w ciąży, innym mdłości towarzyszą do dnia porodu. Są kobiety, które bardzo przybierają na wadze, ale po porodzie nawet nie zauważają kiedy schudły. Czasem znów ciążowe kilogramy mieszczą się w normie, ale jakoś trudno jest im pożegnać się z właścicielką.

Jest naprawdę wiele czynników, które wpływają na tempo odchudzania. Ilość karmień, stan zdrowia, poziom aktywności, forma przed ciążą, hormony, stres… Trudno oczekiwać takiego samego wyniku po tak różnych kombinacjach.

Niektórym kobietom laktacja wcale nie sprzyja. Wydaje się, że organizm niechętnie oddaje tkankę tłuszczową, zabezpieczając się w ten sposób przed brakiem energii na produkcję mleka.

W takich przypadkach kilogramy „idą” dopiero po odstawieniu dziecka od piersi. Brakuje jednak na ten temat dowodów naukowych. Bardzo silne przemawiają natomiast za tym, że karmienie piersią połączone ze zdrowym odżywianiem pomaga wrócić do formy po ciąży. Więc zanim na dobre rozkręcisz się z opowiadaniem o tym, że jesteś tym beznadziejnym przypadkiem, przyjrzyj się swoim posiłkom.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że przy małych dzieciach wyjątkowo trudno jest trzymać się wyliczeń i schematów. Ale można wprowadzać małe zmiany, które sprzyjają odchudzaniu po ciąży. Czy potrzebujesz artykułu o tym jak zdrowo się najadać, nie robiąc przy tym wielkiego hałasu?

A jak karmienie piersią wpłynęło na Twoją masę ciała? Podziel się ze mną swoją historią w komentarzu!

Literatura
  1. WHO 2009: Infant and young child feeding Model chapter for textbooks for medical studies and allied health professionals
  2. Borszewska-Kornacka M.K. i wsp. 2013: Stanowisko grupy ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji. Standardy Medyczne/Pediatria T10. S.265-279-106
  3. Lovelady C. Balancing exercise and food intake with lactation to promote post-partum weight loss (Review). Proc Nutr Soc. 2011; 70(2):181-4
  4. Ministry of Health. Food and Nutrition Guidelines for Healthy Pregnant and Breastfeeding Women: A background paper. Wellington: Ministry of Health
  5. Jarosz M (red). Normy Żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, IŻŻ, 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.